Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Gotowe tutoriale, poradniki i odpowiedzi na F.A.Q.
  • Sponsorzy

Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez blackwidow » 04.10.2013, 13:05

Witam Szanowne Panie oraz Szanownych Panów,

Chciałbym wymienić w swojej PS3 dysk z 400 GB na 1 TB przy zainstalowanym CFW 4.46. Idea jest taka, żeby wszystko przegrać w 100% (o ile się da oczywiście). W związku z tym mam kilka pytań.

1. Czy na coś szczególnie należy zwrócić uwagę przy tej operacji (żeby potem nie było problemów)?
2. Czy korzystając z funkcji zrobienia "kopii zapasowej" przegrają się pliki zainstalowanych gier, update'y gier i save'y?
3. Jak powinienem przegrać trophies, bo wiem, że korzystając z "kopii zapasowej" nie moża tego zrobić (a PSN odpada)?
4. Co z grami z PSN (mam kilka kupionych), czy one "przejdą" podczas tworzenia "kopii zapasowej"?
5. Rozumiem, że backupy gier, które teraz siedzą na internal HDD powinienem przegrać na external MultiManem i później proces odwrotny?

Generalnie straszna rzeźba z tym przegrywaniem. Jako stary PC-towiec myślałem, że będę mógł zrobić klona danych przy użyciu np Acronisa, ale potem przypomniałem sobie, że Sony ma "niestandardowy" system plików i oczywiście można o tym zapomnieć.

Z góry dzięki za każdą radę i odpowiedź.
O coś jeszcze miałem zapytać, ale skleroza... cholera... stary już jestem... :cry:
blackwidow
Member
Member
 
Posty: 18
Lokalizacja: Wawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Dołączył(a): 17.09.2013, 16:16
Firmware: Rogero 4.55 v.1.00

Sponsorzy

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46

Postprzez marciniak » 04.10.2013, 14:48

Na yutube widziałem dobre filmy z wymienianiem dysku i przegrywaniem wszystkich danych :wink:
ps.pomógłbym ale nie mam doświadczenia w wymianie dysku na ps3 bo jeszcze tego nie robiłem %-)
Nie pomagam na pw.
Avatar użytkownika
marciniak
Elite
Elite
 
Posty: 4184
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 526 razy
Dołączył(a): 27.11.2011, 16:48
Firmware: CFW.REBUG 4.80 COBRA

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46

Postprzez seemoore » 04.10.2013, 14:55

Można na wiele sposobów, ale chyba najszybciej będzi ezgrać save'y i sformatować dysk :)...

Po wymianie dysku instalujesz nowy soft (system sam o niego zapyta). Podpinsza pena i jazda... Później niestety wszystko wgrywasz recznie MM...

Ja tak robiłem, bo jak zobacyzłem ile czasu zajęło by robienie kopii i zgrywanie, to mi szczena opadła :P...

Ja zmieniałem z 320, na 640. Poszło bez problemów...

Powodzenia.
seemoore
Gold Member
Gold Member
 
Posty: 79
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Dołączył(a): 30.07.2013, 16:02
Firmware: Rogero 4.50 v 1.02

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46

Postprzez blackwidow » 04.10.2013, 16:50

Dzięki Panowie, tyle to ja wiem. Chodziło mi o bardziej szczegółowe kwestie zawarte głównie w pytaniach 2, 3, 4.
Np. z save'ami sprawa jest bardzo niejasna. Sony podaje, że "zabezpieczonych" save'ów nie można przegrać przez systemowy backup. A jak sprawdzić, które save'y są zabezpieczone, a które nie...?

Może ktoś przechodził już tę "zabawę" i się wypowie.
A na YT swoją drogą pewnie zajrzę...
blackwidow
Member
Member
 
Posty: 18
Lokalizacja: Wawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Dołączył(a): 17.09.2013, 16:16
Firmware: Rogero 4.55 v.1.00

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46

Postprzez seemoore » 04.10.2013, 19:23

Na YT są super poranicki - spróbuj tam... Lepiej to obejrzeć, nize się rozpisywać.

Co do save'ów, na pewno nie mogłem zgrać serii Assassin Creed :)...
seemoore
Gold Member
Gold Member
 
Posty: 79
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Dołączył(a): 30.07.2013, 16:02
Firmware: Rogero 4.50 v 1.02

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46

Postprzez blackwidow » 10.10.2013, 12:12

OK Panowie i Panie, wymiana zrobiona, w zasadzie wszystko w porządku, w związku z tym postanowiłem, że napiszę parę zdań na w/w temat, może przyda się komuś in the future :wink:

Nie będę się rozpisywał na temat fizycznych czynności związanych z wymianą dysku - znajdziecie na ten temat setki informacji w sieci, filozofii zbyt wielkiej w tym nie ma. Skupię się jedynie na kwestiach, które nurtowały mnie przed tą czynnością, a które w formie pytań umieściłem w pierwszym poście.
Otóż przy wymianie dysku w PS3 warto zrobić pełny backup danych. Miałem z tym pewne opory ponieważ mój dysk 500GB (nie 400 jak wcześniej pisałem) był praktycznie cały zapełniony. Były na nim głównie backupy gier, save'y, instalki i kolejne update'y gier. Trochę się tego nazbierało przez trzy lata, także uznałem, że czas na większy hard drive. Nie ukrywam, że obawiałem się pełnego backupu z uwagi na czas trwania i na to, że może pójść coś nie tak. Na szczęście udało się, choć w moim wypadku backup na zewn. dysk USB trwał ponad 12 godz. (!!!), a przywrócenie z kopii zapasowej blisko 15 godz.
Fakt, operacja czasochłonna, tyle tylko, że nie wymaga od nas żadnej ingerencji. Jedyne co, to musimy w tym czasie zapewnić ciągłość dostawy prądu do naszej PS3 :D
W trakcie tej operacji kopiowane są WSZYSTKIE dane z naszej konsoli z wyjątkiem trofeów (trophies). Mamy więc kopiowane nasze backupy gier (wcale nie musimy tego robić wcześniej multiManem), WSZYSTKIE save'y (nawet te zabezpieczone, w tym również np Assassin's Creed, Heavy Rain, itp.), wszystkie gry i programy kupione z PSN lub zainstalowane przez .pkg (czyli Homebrew w tym oczywiście multiMan, SEN Enabler, etc.). Czyli praktycznie wszystko, dzięki czemu później możemy od razu korzystać w 100% z konsoli.
Jeśli ktoś chce, może przegrać sobie backupy gier wcześniej multiManem i wywalić z konsoli żeby tworzenie kopii zapasowej przebiegło krócej. Może, ale podejrzewam, że czasowo wyjdzie mu na to samo.

Ponieważ zależało mi również na trofeach (nie żebym był do nich jakoś szczególnie przywiązany, ale założyłem sobie, że konsola z nowym dyskiem ma być funkcjonalnie identyczna jak ze starym), poświęciłem trochę czasu i znalazłem rozwiązanie. Robimy tak:
Zgrywamy przy użyciu mM całą zawartość katalogu /dev_hdd0/home/00000001/trophy na dysk zewn. lub pendrive. Zgrywamy w ten sam sposób jeden bardzo ważny plik, mianowicie xregistry.sys znajdujący się w /dev_flash2/etc/.
Po przywróceniu kopii zapasowej, kiedy mamy już na nowym dysku wszystko (z wyjątkiem trophies) przegrywamy w/w plik i w/w katalog na "swoje miejsca". Nie odpalamy żadnej gry tylko wyłączamy konsolę, wchodzimy w recovery menu i uruchamiamy "Rebuild Database" (po polsku to będzie przebuduj bazę danych, czy jakoś tak). Operacja ta trwa zaledwie kilka minut, potem konsola przebootowuje się i już możemy cieszyć się z powrotem naszymi trofeami, które są tam gdzie były i na dodatek gry nie mają z nimi żadnych problemów (gdybyśmy zapomnieli o pliku xregistry.sys, efekt byłby taki, że trophies byłyby widoczne z poziomu XMB, ale po uruchomieniu jakiejkolwiek gry okazałoby się, że gra ich nie widzi, a na dodatek kasuje całą zawartość katalogu trophy i w XMB żadnych trofeów już nie ma - takie małe zabezpieczenie Sony...).

W ten oto sposób udało mi się sklonować w 100% zawartość starego dysku i teraz mogę cieszyć się nowym, który na dodatek okazał się znacznie szybszy od starego, także teraz moja poczciwa grubaska zapiernicza jak rakieta :>
Nie chcę robić reklamy, ale powiem, że włożyłem do swojej PS-trójki WD10JUCT(AV-25) i chyba był to dobry wybór. Sądzę, że te 16MB cache jednak robi różnicę. Jak na razie czas ładowania backupów jest wyraźnie krótszy.

To tyle! Pytanie jeszcze do moderatorów, jeżeli uznacie, że to, co napisałem może się jeszcze komuś przydać podczas wymiany dysku, to może zrobić z tego mini poradnik, albo gdzieś przykleić ten temat. Nie wiem, "up to you" jak to mówią... Mnie uzbieranie do kupy i sprawdzenie tych informacji trochę czasu zajęło.

Pozdro dla wszystkich!

Za ten post autor blackwidow otrzymał podziękowania - 8
belmar (12.11.2013, 06:26), krawio4 (10.01.2018, 19:59), kuba_ps2 (13.06.2014, 09:28), manndaryn (30.01.2014, 13:13), mlodyp123 (22.12.2013, 23:45), paroled (12.03.2016, 14:47), Prz3m4s (05.11.2013, 01:15), Zwolan (11.11.2013, 20:05)
blackwidow
Member
Member
 
Posty: 18
Lokalizacja: Wawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Dołączył(a): 17.09.2013, 16:16
Firmware: Rogero 4.55 v.1.00

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46

Postprzez disp3ns3r » 10.10.2013, 12:38

Mozesz napisac w dziale poradnikow to wszytsko i pewnie ktos to podklei. Moim zdaniem przydatne. Gratuluję cierpliwości :)

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4
Jeśli moja odpowiedź ci pomogła naciśnij Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
disp3ns3r
Diamond Member
Diamond Member
 
Posty: 603
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Dołączył(a): 24.02.2012, 20:06
Firmware: Habib 4.50
PSN ID: GratkaMessiego

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez adinosek » 09.11.2013, 00:06

Naprawdę świetny poradnik.
Możesz powiedzieć jeszcze w jaki sposób zrobiłeś pełny backup danych? Czy wystarczy ten z poziomy XMB (w narzędziach systemowych), który de facto ostrzega o niemożności backupu trofeów? Czy może w jakiś inny sposób? Również planuję podmiankę dysku w swojej PS3 i jak na rzazie dzięki Twojemu "wypracowaniu" :) rozwiałem duuuużo swoich wątpliwości. :)
adinosek
Newbie
 
Posty: 5
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Dołączył(a): 08.11.2013, 23:48
Firmware: CFW REBUG 4.81.1

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez lobo_adm » 10.11.2013, 13:44

blackwidow czy robiłeś downgrade softu?, jestem na CFW Rogero 4.50 i zastanawiam się czy jest wymagane schodzenie niżej, czy wystarczy później podczas tej operacji mieć CFW na penie i wszytsko zadziała poprawnie?
lobo_adm
Newbie
 
Posty: 2
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Dołączył(a): 26.02.2012, 15:52
Firmware: CFW 3.55 Rogero

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez disp3ns3r » 10.11.2013, 14:10

Starczy miec cfw na penie. Po drugie cfw jest zapisywane na innej pamięci w konsoli wiec nawet nie trzeba bedzie wygrywać cfw od nowa.

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4
Jeśli moja odpowiedź ci pomogła naciśnij Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
disp3ns3r
Diamond Member
Diamond Member
 
Posty: 603
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Dołączył(a): 24.02.2012, 20:06
Firmware: Habib 4.50
PSN ID: GratkaMessiego

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez blackwidow » 11.11.2013, 18:55

adinosek napisał(a):Naprawdę świetny poradnik.
Możesz powiedzieć jeszcze w jaki sposób zrobiłeś pełny backup danych? Czy wystarczy ten z poziomy XMB (w narzędziach systemowych), który de facto ostrzega o niemożności backupu trofeów? Czy może w jakiś inny sposób? Również planuję podmiankę dysku w swojej PS3 i jak na rzazie dzięki Twojemu "wypracowaniu" :) rozwiałem duuuużo swoich wątpliwości. :)


Dzięki za dobre słowo, miło jest wiedzieć, że moje wypociny też się komuś przydadzą :-}

Jeśli chodzi o backup, to robisz go normalnie z poziomu XMB, jak firma Sony przykazała :wink: Pamiętaj tylko, że jeśli masz dużo danych (w tym też kopii zapasowych swoich gier), to trochę to potrwa...
I druga sprawa, jeśli mieszkasz w okolicy gdzie mogą się zdarzyć nawet chwilowe braki w dostawie prądu albo duże spadki napięć (wiem, że w naszym pięknym kraju w XXI wieku takie rzeczy mają miejsce), to - tak na wszelki wypadek - zaopatrz się w dobrego UPSa.

lobo_adm napisał(a):blackwidow czy robiłeś downgrade softu?, jestem na CFW Rogero 4.50 i zastanawiam się czy jest wymagane schodzenie niżej, czy wystarczy później podczas tej operacji mieć CFW na penie i wszytsko zadziała poprawnie?


Nie musisz robić downgrade, a wręcz jest to niewskazane (kolejne czynności, które zabierają czas, a poza tym zawsze są obarczone dodatkowym ryzykiem).
Musisz mieć na penie ten CFW, przy którym był robiony backup (powinno to zadziałać także z wyższym, ale akurat Ty tego nie sprawdzisz, bo masz chwilowo najwyższy :> ). Po włożeniu nowego HDD konsola poprosi o pendrive z aktualnym firmware (w Twoim wypadku będzie to CFW Rogero 4.50). Po zainstalowaniu CFW będziesz mógł spokojnie przywrócić swoją kopię zapasową i powinno wszystko hulać.


:info: BTW, jak komuś pomogłem tym poradnikiem, to w prawym górnym rogu jest taka łapka z kciukiem do góry... :-))

Za ten post autor blackwidow otrzymał podziękowania - 3
adinosek (14.11.2013, 22:41), belmar (12.11.2013, 06:25), gorbaczow (16.05.2016, 17:03)
blackwidow
Member
Member
 
Posty: 18
Lokalizacja: Wawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Dołączył(a): 17.09.2013, 16:16
Firmware: Rogero 4.55 v.1.00

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez Meka » 13.11.2013, 10:52

a do PC nie można podpiąć 2 dysków i przekopiować na nowy?
PS3 CECHL 80GB
PS3 Slim CECH-2104A 120GB
Meka
Silver Member
Silver Member
 
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Dołączył(a): 30.09.2013, 16:21
Firmware: Rogero 4.46 CFW v1.0

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez disp3ns3r » 13.11.2013, 14:02

I tak ci format ps3 zrobi :-)

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4
Jeśli moja odpowiedź ci pomogła naciśnij Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
disp3ns3r
Diamond Member
Diamond Member
 
Posty: 603
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Dołączył(a): 24.02.2012, 20:06
Firmware: Habib 4.50
PSN ID: GratkaMessiego

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez blackwidow » 13.11.2013, 22:06

Meka napisał(a):a do PC nie można podpiąć 2 dysków i przekopiować na nowy?


Było już na forum, ale napiszę jeszcze raz.
Firma na "S", której nazwy nie wymienię :E stworzyła w celu zabezpieczenia swojego produktu inny, własny system alokacji plików. Po podpięciu do PeCeta ani Winda ani Linux ani iOS ani... itd. nie zobaczy danych na tym dysku. Cwanie to zrobili....
Jak bardzo cwanie może świadczyć fakt, że do dnia dzisiejszego żaden bardziej lub mniej znany hacker nie złamał tego zabezpieczenia.
Inna sprawa, że skupili się na złamaniu jądra systemu, a nie na złamaniu dostępu do FAT...
I chyba lepiej, no nie? :wink:
blackwidow
Member
Member
 
Posty: 18
Lokalizacja: Wawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Dołączył(a): 17.09.2013, 16:16
Firmware: Rogero 4.55 v.1.00

Re: Wymiana dysku twardego przy Rogero CFW 4.46 poradnik

Postprzez Fish » 19.02.2014, 23:30

Witam, przepraszam że odkopię temat ale jestem przed wymianą dysku w PS3.
Zależy mi tylko na kilku save, gry właśnie kopiuje na USB a update czy dane gier które instalowały się na dysku, zainstaluje jeszcze raz. Więc żeby zachować save z paru gier, wystarczy że skopiuje je z poziomu XMB na USB a później z USB znów skopiuje na nowy już zamontowany dysk?
Czyli kolejność wygląda tak :
kopiuje save na dysk USB, wyciągam dysk 320gb, wstawiam NOWY dysk, wkładam pendrive z CFW który teraz mam w konsoli, PS3 formatuje sobie nowy dysk, później instaluje jeszcze raz CFW z Recovery Menu, na koniec przywracam save z USB. Dobrze zrozumiałem? Proszę o pomoc bo chce siostrzeńcowi na weekend wszystko przygotowac :)
Fish
Silver Member
Silver Member
 
Posty: 43
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Dołączył(a): 15.08.2011, 12:26

Następna strona


  • Sponsorzy

Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

© 2010-2024