Strona wymaga obsługi JavaScript
Proszę włącz JavaScript aby kontynuować[ PS3-HACK.PL ]

Co to jest homebrew i czy jest legalne ?

Oprogramowanie typu homebrew na Playstation 3
Regulamin działu
Dział ten służy wyłącznie do publikacji materiałów związanych z Homebrew lub ewentualnych komentarzy/pytań do tematów już istniejących. Zabronione jest tworzenie nowych tematów z prośbami o pomoc, które powinny być stworzone w sekcji PS3 HELP DESK!
  • Sponsorzy

Co to jest homebrew i czy jest legalne ?

Postprzez MKX » 26.02.2011, 20:36

Co to jest homebrew ?

Homebrew jest terminem odnoszącym się wyłącznie do gier wideo/aplikacji tworzonych przez konsumentów dla konsumentów na własnościowe platformy gier wideo (w tym wypadku Playstation 3)

Czy homebrew jest legalne ?

Homebrew jest darmowe i nie posiada licencji, dlatego ściąganie i rozpowszechnianie jest w pełni legalne.
Używanie aplikacji tego typu jest zazwyczaj legalne, o ile nie jest to sprecyzowane przez producenta.


Czy emulatory innych platform są legalne ?

Same w sobie są legalne.
Nielegalne jest uruchamianie ściągniętych gier za ich pośrednictwem.
Wyjątkiem jest fakt posiadania emulowanej konsoli i emulowanej gry w oryginalnym egzemplarzu. (czyt. poniżej)


Czy ściąganie kopii zapasowych gier jest legalne ?

Prawo do sporządzenia kopii posiadanego nośnika jest jednym z podstawowych uprawnień jego nabywcy. Nie jest to jednak prawo absolutne, a warunki zgodnego z prawem wykonania kopii są inne w sytuacji, gdy płyta zawiera program komputerowy (w tym grę) oraz wtedy, gdy na nośniku znajduje się film lub muzyka.

Zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt 1 prawa autorskiego kopię zapasową programu komputerowego możemy wykonać wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do korzystania z programu. Ustawa posługuje się więc pewnym ogólnym, bardzo pojemnym zwrotem, który może być różnie interpretowany. Z pomocą w wyjaśnieniu tej kwestii nie przyjdzie nam orzecznictwo sądów, bowiem w tej materii praktycznie go nie ma. Prawnicy przyjmują jednak, iż sporządzenie kopii zapasowej może być uznane za zbędne, gdy producent programu wiarygodnie zabezpiecza natychmiastowe dostarczenie nowej kopii programu w przypadku jej zniszczenia, oraz gdy ze względu na sposób utrwalenia programu nie istnieje możliwość uszkodzenia jego egzemplarza. W praktyce ma to miejsce niezmiernie rzadko.

Wobec tego należy przyjąć, że wykonanie kopii zapasowej w zasadzie każdego programu komputerowego jest dobrym prawem legalnego użytkownika programu, a pozbawienie go tego prawa może nastąpić wyjątkowo. Użytkownik ma jednak prawo do sporządzenia tylko jednego egzemplarza kopii zapasowej i nie może jej używać jednocześnie z programem komputerowym (chyba że warunki licencji to dopuszczają).

Marcin Świeszkowski Autor jest prawnikiem specjalizującym się w prawie cywilnym i prawie nowych technologii.
Our own future.

Za ten post autor MKX otrzymał podziękowanie od
Opan1994 (05.08.2016, 02:11)
Avatar użytkownika
MKX
Administrator
Administrator
 
Posty: 1146
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 227 razy
Dołączył(a): 20.10.2010, 12:01
Firmware: OFW

Sponsorzy


  • Sponsorzy

Powrót do Homebrew

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

© 2010-2018